WordPress Sayfa Hızını Nasıl Arttırabilirim? Püf Noktalar

bahset

WordPress sitemizin hızını arttırmamız SEO açısından çok önemli bir etken olmakla beraber kullanıcı deneyimi için de çok önemlidir. Google sıralama kriterleri arasında da yer alan sayfa hızı bizim için çok önemli etkenlerden bir tanesidir. WordPress Site Hızlandırma

WordPress Sitemizin Hızını Neden Arttırmalıyız?

Google sıralama kriterleri arasında site hızı da yer almakta ve sıralamanızı belirleyen etkenlerden bir tanesidir. Sayfa hızınız mutlaka arttırmanız gerekmektedir.E-Ticaret siteniz yavaş ise bu müşterilerinizde güvensizlik hissi oluşturabilir ve ciddi bir şekilde satışlarınızda düşüşler yaşayabilirsiniz.Yapılan araştırmalara göre 2 saniyeden fazla süren sayfa yüklenme sürelerinde ziyaretçiler siteye olan ilgilerini kaybediyor ve girilmeden geri çıkabiliyor.

WordPress Sitemizin Hızını Nasıl Ölçebiliriz?

WordPress sitemizin hızını ölçmek için onlarca online hız testi yapan internet sitesi mevcut ve hepsi detaylı test yapıp ücretsizdir. Hız testi yaparken ana sayfanızı ve herhangi bir sayfanızın hız testini yapın.

GTmetrixGoogle PageSpeed InsightsWebPageTestuptrendsweb.devPingDom

1- Hosting/Sunucu Seçimi

Kalitesiz hosting sitenizi yavaşlatan en büyük etkenlerden bir tanesidir bu yüzden kaliteli ve herkesin tercih ettiği ismi duyulmuş firmaları tercih etmeyi unutmayın. Peki kaliteli hostingler de olmazsa olmaz özellikler nelerdir?

SSD olması en büyük etkenlerden bir tanesidir.%99 UptimeGüvenilir bilindik tavsiye edilen sunucular (Veridyen & Güzel & Natro)

2- Tema Seçimi

Kullanacağınız tema mobil uyumlu ve optimize edilmiş tema olması çok önemli ağır ve çok özelliği olan temalar gereksiz bir şekilde sitenizi yavaşlatabilir.

Tavsiyem basit ve sade temalar kullanmanız önemli olan internet sitenizin içeriği olmalı.

Tema seçerken istediğiniz temanın linkini yukardaki hız testi yapılan sitelerden birinde taratmanız ve sorguları kontrol etmeniz olacaktır böylelikle almadan önce test etmiş olacaksınız.

3- Gereksiz Eklenti Ve Temaları Kaldırmak

Kullanılmayan tema ve WordPress ile gelen kullanmadığınız eklentileri tamamen kaldırmanız sitenizi hafifletecektir. Çok fazla eklenti kullanmak sitenizi gereksiz yoracaktır bu yüzden eklentisiz işlerinizi halletmeniz daha iyi olacaktır.

Eklenti kullanımınızı en aza düşürmeniz site hızınızı baya etkileyecektir temanızın çalışacağı kritik eklentiler dışında eklenti kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

4- Cache Eklentisi Kullanmak

Cache eklentisi kullanmak WordPress sitemizi optimize edebileceğimiz en öncelikli maddelerden bir tanesidir ve testlerde hemen fark edebilecek bir maddedir. WordPress Site Hızlandırma

Ücretsiz cache eklentisi LiteSpeed Cache kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer ücretli kullanmayı düşünüyorsanız WPRocket eklentisini kullanmanız site hızınızı baya etkileyecektir.

5- Resimleri Optimize Edin

Görsel optimizasyonu site hızımızı arttırmamızda yardımcı olacaktır. Ben yıllardır Webp Express kullanmaktayım hem ücretsiz hemde görsellerimizin hepsini webp formatına getirmektedir sayfa açılış hızını çok fazla etkilemektedir.

WordPress Site Hızlandırma

Webp Express Ayarları:

Bulk Convert kısmından bütün görselleri webp formatında yapmayı unutmayalım.

SONUÇ:

WordPress sitemizi istediğimiz şekilde optimize etmeyi başardık ve sitemiz artık arama motoru optimizasyonu olmuş durumdadır. Kullanıcılar kesinlikle bu hızı fark edecektir.


bahsedelim bahsedelim ddos koruma