WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme

bahset

Bu yazımızda WhatsApp güvenliği için WhatsApp‘ı kilitleme hakkında detaylı bilgi vereceğiz.
WhatsApp, telefonunuzun biyometrik (parmak izi okuyucu) sensörünü kullanarak, mesajlaşma uygulamasına erişimi güvence altına alan bir kilit özelliği sunar.
Telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını, Android cihazlarda parmak izi okuyucu ile; veya iPhone‘da ise Touch ID veya Face ID ile kolayca açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
WhatsApp‘ı kilitleme menüsünü, uygulama ayarlarında bulabilirsiniz; bu menüye uylaşmak için ayarlar menüsünü açtıktan sonra, önce Hesap (Account) ve ardından Gizlilik (Privacy) menüsüne dokunun.
WhatsApp Güvenliği için WhatsApp’ı Kilitleme
WhatsApp, sunduğu güvenlik özellikleri ile övünen bir mesajlaşma uygulamasıdır. Tüm mesajlar, sohbetler ve görüntülü aramalarda uçtan uca şifreleme teknolojisi kullanılır; böylece WhatsApp‘ta yaptığınız hiçbir işlemin başkaları tarafından engellenemeyeceğinden veya izlenemeyeceğinden emin olabilirsiniz.
WhatsApp trafiğiniz her ne kadar uçtan uca şifreleme teknolojisi ile şifreleniyor olsa da; parmak izi okuyucu veya Face ID gibi, telefonunuzun sahip olduğu biyometrik güvenlik çözümleri ile; uygulamanın kendisini koruyarak, WhatsApp hesabınızı daha da güvenli hale getirmek mümkündür. Böylece, birisi tarafından telefonunuz belli bir süre kullansa ve hatta çalınsa bile, WhatsApp mesajlarınız güvende kalacaktır.
Android’de WhatsApp’ı Nasıl Kilitleyebilirsiniz?
Telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını sizden başka hiç kimsenin açamadığından emin olmak için; Android telefonunuzun parmak izi okuyucusunu kullanabilirsiniz.

Android cihazınızda WhatsApp uygulamasını açın.
Ekranın sağ üst köşesinde yer alan ⋮ (üç nokta) simgesi şeklindeki menüye dokunun. Ardından, açılan menü listesinde Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

Daha sonra Hesap (Account) menüsüne dokunun.
Ardından, gelen ekranda Gizlilik (Privacy) menüsüne dokunun.
Gelene ekranda, ekranın alt kısmında yer alan Parmak İzi Kilidi (Fingerprint Lock) menüsüne dokunun.
Parmak İzi Kilidi (Fingerprint Lock) ekranında; Parmak iziyle kilit açma (Unlock with fingerprint) etiketinin yanındaki anahtar (switch) butonu sağa kaydırarak, bu özelliği aktif edin. Telefona kaydettiğiniz herhangi parmak izi kaydınızı kullanmak için; parmak izi kaydı yaptığınız parmağınızla sensöre dokunarak, parmak izinizi onaylamanız gerekir.
WhatsApp uygulamasını kapattıktan sonra; uygulamanın Parmak İzi Kilidi (Fingerprint Lock) ile doğrulama işlemini hangi süre zarfında tekrar istemesi gerektirdiğini seçin. Hemen (Immediately), 1 dakika sonra (After 1 minute) veya 30 dakika sonra (After 30 minutes) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

iPhone’da WhatsApp’ı Nasıl Kilitleyebilirsiniz?

Kullandığınız iPhone modeline bağlı olarak; WhatsApp‘ı, iPhone‘unuzda Face ID veya Touch ID ile kilitleyebilirsiniz. Hangi iPhone modelini kullanıyor olursanız olun, süreç aynıdır.
iPhone‘unuzda WhatsApp uygulamasını açın.
Ekranın sağ alt kısmında yer alan Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

Daha sonra Hesap (Account) menüsüne dokunun.
Ardından, gelen ekranda Gizlilik (Privacy) menüsüne dokunun.
Ekranın alt kısmında yer alan, Ekran Kilidi (Screen Lock) menüsüne dokunun.
Ekran Kilidi (Screen Lock) menüsü ekranında, Yüz Kimliği Gerektir (Require Face ID) veya Dokunmatik Kimlik Gerektir (Require Touch ID) seçeneklerini göreceksiniz. Bu güvenlik özelliklerinden herhangi birisini açmak için; o seçeneğin yanındaki anahtar (switch) butonu sağa kaydırın.
WhatsApp uygulamasını kapattıktan sonra; uygulamanın Face ID ya da Touch ID ile doğrulama işlemini hangi süre zarfında tekrar istemesi gerektirdiğini seçin. Hemen (Immediately), 1 dakika sonra (After 1 minute) veya 30 dakika sonra (After 30 minutes) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Bu yazımızda WhatsApp güvenliği için WhatsApp‘ı kilitleme hakkında detaylı bilgi verdik. Konu hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.


bahsedelim bahsedelim ddos koruma