Online Bankacılık Kullanırken Bunlara Dikkat!

bahset

Değişen teknolojinin yoğun gelişimi bankacılık işlemlerine de büyük oranda yansımış olup, günümüzde online bankacılık hizmetleri yaygın olarak kullanılıyor. Bankacılık sektörü ile her insanın bir bağlantısı bulunmaktadır.  Günümüzde her ne kadar bankaların fizyolojik şubeleri bulunmaya devam etsede şubelerin iş yükü eskisine nazaran oldukça hafiflemiştir. Bunun temel sebeplerinden birisi günümüzde mobil bankacılık şeklinde hizmetlerin oldukca yaygın hale gelmesidir. Günümüzde insanoğlu pek oldukca bankacılık işlemini herhangi bir şubeye gitmek durumunda kalmadan mobil cihazları vasıtasıyla kolay bir halde gerçekleştirebilmektedir.

Online bankacılık işlemlerinin oldukca yaygın olması bazı siber güvenlik risklerini de bununla beraber getirmektedir. Siber saldırganların yapmış olduğu siber saldırılar sonucunda bankacılık verileriniz başkalarının eline geçebilir ve çeşitli dolandırıcılık metotları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu şeklinde nedenlerle online bankacılık kullanırken bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Uygulamanın güncel olması

Kullandığınız bankacılık uygulamasının sürümünün güncel olmasını tavsiye ederiz. Zira bankacılık sürümlerinin yenileri genel anlamda güvenlik açıklarından arındırılmış ve geleceğe daha uygun yapıda oluyor. Bu durum fena niyetli yazılımdan kısmen korunmanıza destek olacaktır.

Virüs programı

Akıllı telefonunuzda yada bankacılık uygulamasını kullandığnıız herhangi bir cihazda kesinlikle iyi bir antivirüs programına yer veriyor olmalısınız. Virüs programınızı belirli aralıklarla da güncellemelisiniz. Güncel ve kuvvetli bir virüs programı yardımıyla siber riskleri en aza indirebilirsiniz.

Şifrelere dikkat

Online bankacılık kullanırken haiz olduğunuz şifrenin kısa ve kolay olmamasına itina göstermenizi önermekteyiz.  Şifrenizde kolay bilinebilecek kelime yada karakterler olmamalıdır. Şifrenizin kuvvetli olması daha güvenli bankacılık işlemleri açısından önemlidir.

Telefonunuz can damarınız!

Bankacılık uygulamalarında en mühim rol telefonunuzu fizyolojik olarak korumanızdır. Günümüzde telefon hırsızlığı son aşama arttı. Gerek pazar, gerek çarşı şeklinde kalabalık alanlarda telefonunuzu çaldırmamaya dikkat etmelisiniz. Pek oldukca bankacılık hizmeti artık telefona doğrulama kodu göndermekte ve o şekilde iş yapmaktadır. Bu yüzden eğer telefonunuzu kaybederseniz yada çaldırırsanız bir banka şubesine gidip müracaat yapana kadar online bankacılığı kullanamazsınız.


bahsedelim bahsedelim ddos koruma