Kinder Sürpriz çikolatalardan Salmonella bakterisi çıktı!

bahset

Çikolata üreticisi Ferrero’nun Kinder Sürpriz ve öteki ürünlerinde, Avrupa’daki 8 ayrı ülkede saptanan Salmonella bakterisine, ilk olarak 15 Aralık’ta Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikada rastlandığı ortaya çıktı.

Ferrero’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, bakteri, çikolata ürünleri için hammadde içeren bir tank filtresinde tespit edildi.

Bunun üstüne içinde bakteri bulunan filtre kaldırıldı. O sırada fabrikada bulunan malzemeler ile çikolata ürünlerinin tedariki de durduruldu.

Sadece İtalya merkezli çikolata üreticisi, Avrupa’nın 8 ayrı ülkesinde oldukca sayıda insanoğlunun Belçika’da üretilen ürünleri yedikten sonrasında iyi mi salmonella enfeksiyonuna yakalandığı sorusuna cevap veremedi.

Şirket, mevzunun hala soruşturma aşamasında bulunduğunu belirtti.

Ferrero; İngiltere, Hollanda ve Belçika’nın da aralarında olduğu birçok ülkede, salmonella şüphesi içeren ürünleri geri çağırdı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Değerlendirme Kurumu’na (ECDC) bakılırsa, çoğunluğu minik çocuklardan oluşan toplam 134 kişiye salmonella bakterisi bulaştığına ilişkin müracaat yapılmış oldu.

Arlon’da 15 Ocak’ta saptanan bakteriye ilişkin ilk müracaat, 7 Ocak’ta İngiltere’de yapılmıştı.

Belçika Federal Besin Güvenliği Ajansı (FAVV) kontrolleri artırdı.

Ajansa bakılırsa, besin şirketleri rutin otomatik kontroller kapsamında numune incelemesi yapmak zorunda. Ferrero, 15 Aralık’ta bu şekilde bir iç denetim esnasında salmonella bakterisini buldu sadece FAVV’a bu mevzuda informasyon vermedi.

Ferrero Sözcüsü, VTM kanalına yapmış olduğu açıklamada,”Yetkilileri bilgilendirmedik bu sebeple bu bir iç problem olarak kaldı. Ne o gün ne de beş gün öncesinden üretilen tek bir ürün depolarımızdan çıkmadı” dedi.

Şu ana kadar İngiltere’de 63, Fransa’da 20, İrlanda’da 10, Almanya’da 4, İsveç’te 4, Hollanda’da 2, Norveç ve Lüksemburg’da 1’er ve Belçika’da 26 ihtimaller içinde enfeksiyon tespit edildi.

Firmanın Salmonella şüphesiyle raflardan toplamış olduğu ürünler şunlar:

  • Kinder Surprise (tüm paketler)
  • Kinder Schokobons
  • Kinder Schokobons WHITE
  • Kinder Happy Moments
  • Kinder Mix Advent Calendar
  • Kinder Mix Peluche
  • Kinder Surprise Maxi

Kaynak: bbc


bahsedelim bahsedelim ddos koruma