Deepfake’nin Aldatıcı Dünyası

bahset

Şunu düşünün: Bir meslektaşınızdan, görünüşte meşru bir amaç için büyük bir meblağı aktarmanız için bir çağrı aldınız. Karşı taraftaki ses iyi tanıdığınız bir kişidir. Sen ne yapardın?

Miktarı transfer etmek büyük bir hata olabilir. Çünkü yapay zeka destekli derin sesli bir saldırı olabilir.
Ve hepsi kurgu değil. Benzer bir şey 2020’de Hong Kong merkezli bir bankacının şirketinin yöneticisinden bir satın alma için 35 milyon dolar transfer etmesi için bir telefon aldığında oldu. Konuştuğu, yönetmenin sesinin bir bilgisayar simülasyonuydu. Ayrıntılı dolandırıcılık, satın alma işlemini doğrulamak için sahte e-postalarla geldi.

Siber güvenlik tehditlerinin arttığı bir dünyada, Deepfake‘ler muhtemelen en tehlikeli ama aynı zamanda en büyüleyici olanıdır.

“Derin öğrenme” ve “sahte” kelimelerinin bir birleşimidir. Teknoloji ile, bir ünlünün veya hatta bir arkadaşının yapmadığı veya söylemediği şeyleri yaptığı ve söylediği gerçekçi videolar oluşturulabilir.
Bu nedenle, ekranınızda barış ilan etmek için Vladimir Putin’in belirmesi ve Volodymyr Zelenskyy’nin halkına teslim olmalarını söylemesi şaşırtıcı değil. Deepfake‘ler kaldırıldı, ancak devam eden Rusya-Ukrayna krizinde yanlış bilgilendirmenin rolünü ortaya koyuyorlar.

Putin ve Zelenskyy’nin inandırıcı olmayan taklitleri birçok kişi tarafından alay konusu oldu, ancak çoğu zaman bu tür içeriklerin gerçekçi doğası gerçeği kontrol etmeyi zorlaştırıyor. Bu, sentetik medyayı kötü amaçlar için silahlandırılabilecek güçlü bir araç haline getirir.
Bireylerin kendilerine özgü yüzleri, sesleri, figürleri, ifadeleri, konuşma kalıpları ve hareketleri vardır. Tüm bunları göz önünde bulunduran AI, bir kişinin nasıl konuşacağını veya bir şey yapacağını tahmin etmek için video görüntülerini analiz edebilir.


bahsedelim bahsedelim ddos koruma