DDoS Koruma ve WAF Önemi ve Etkileri

DDoS Protection,WAF

bahset

DDoS Koruma ve WAF Önemi ve Etkileri
DDOS koruma ve WAF bizim sunucularımızın hem donanımsal hem de bağlantı açısından yapılan saldırılardan koruyup bağlantı köprüsü oluşmuş 1. ve 2. kişi harici 3.kişilere açık yol yaratmayı engeller. Bu da bizim sunucumuzun güvenliği ve sağlığı için oldukça önemlidir. DDOS atağının etkileri sunucuya bağlantı erişimlerini engelleyebilir, 3.kişilerin ulaşmak için yapacağı saldırılara karşı güvenlik işlemlerini engelleyip aksatabilir.
İyi bir WAF, web uygulamalarına ve hizmetlerine yönelik tehditleri algılar, önler ve bunlara yanıt verir. Bir web uygulamasının güvenlik duvarı, SQL enjeksiyon saldırıları ve siteler arası komut dosyası çalıştırma saldırıları dahil olmak üzere tehditleri algılayabilir. Kötü niyetli trafiği filtreleyen sinyaller, anormal paket boyutlarını ve bir kerede alışılmadık derecede olabilir.

DDOS Nedir ve Basit Terimleri?
DDOS saldırısı olarak tanımlanan şey sitemizin veya sunucumuzun barındığı ağ alanına ping yollayarak bağlantıda trafik oluşturmak ve kullanım problemi yaratmaktır. Bu yasal olarak yasaklı bir şey ve cezalandırılabilir bir durumdur.

DDOS koruması ise bu ataklara karşı alınan tedbirlerdir; bunlar yazılımlar aracılığıyla olabilir veya uzman aracılığıyla olabilir burada işini düzgün yapan, bu işler hakkında bilgili ve deneyim sahibi birilerini seçip güvence altına almalıyız. https://turkshield.net/shop paketlerini incelediğimizde bu koruma paketlerinin yer aldığını görüntüleyebilirsiniz.
İyi ve kapsamlı bir güvenlik stratejisi, bir DDoS saldırısı durumunda hızla devreye alınabilecek birden çok savunma katmanını içerecektir. Bu şekilde, bir saldırgan ağınızı tek seferde trafikle boğamaz. En önemli şey, işiniz için ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız olduğu hakkında bir fikriniz olması ve herhangi bir hizmet sağlayıcı veya bulut sağlayıcı türüne kaydolmadan önce bunun yeterli olduğundan emin olmanızdır.
DDoS saldırıları ciddi bir tehdittir ve işletmeler için son derece maliyetli olabilir. Defalarca gördüğümüz gibi, görünüşte kırılmaz savunmalara sahip büyük küresel şirketler olsalar bile hiçbir şirket bu saldırılara karşı bağışık değildir. Bu nedenle, şirketlerin güçlü siber güvenlik politikalarına sahip olmak ve ağlarını DDoS saldırılarına karşı korumak için daha fazla kaynak yatırımı yapmak da dahil olmak üzere kendilerini bu tehditlere karşı korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları çok önemlidir.

Sonuç olarak, DDoS çok gerçek bir tehdittir. Tek bir sektör veya şirket türü ile sınırlı değildir, ancak çevrimiçi varlığı olan herhangi bir işletmeye karşı kullanılabilir. Kendinizi korumanın en iyi yolu, kuruluşunuzda düzenli siber güvenlik eğitim ve öğretim girişimlerine katılmaktır. DDoS saldırıları gibi yaygın siber tehditleri erkenden öğrenirseniz, daha sonra işletmenizin web sitesine veya ağ altyapısına saldırıldığında daha donanımlı olursunuz.

Koruma sistemi nasıl işler?
Bir DDOS saldırısını önlemenin birçok yolu vardır, bu nedenle birden çok güvenlik katmanını hesaba katmanızı öneririz. Ufak çaplı saldırılar için TurkShield sitesi üzerinden DDOS korumalarını tercih edebilirsiniz fakat büyük bir hizmet sağlıyorsanız kesinlikle ayarları yapılandırabilme kabiliyetine sahip olmalısınız.
Bu kabiliyete sahip değilseniz Web Application Firewall yani bahsettiğimiz WAF sistemini kurmalısınız. Size premium olarak sunulan hizmetlerde koruma prensibi şu şekilde ilerler; kötü niyetli botları etkiler, tarayıcı koruması sağlar, güvenli kişileri ve güvensiz kişileri veri tabanında tutarak artık IP’e göre ayırma işlemleri yapar kişiden gelen hataları, ağ trafiğini inceler ve ona göre sistem şekillenir.

DDOS Korumasını Sağlamak ve WAF Kurulumu Zor Mu?
Elbette DDoS koruması, web sitesini saldırılara karşı korumak isteyen herhangi bir işletme için olmazsa olmazdır. DDoS koruması, bir donanım aygıtı veya bir yazılım çözümü şeklinde uygulanabilir. Bunların kurulumunu uzman ellere bırakmazsak bize katkı sağlayacağına aksine kötülük sağlayarak çalışma prensiplerini kötü etkileyebilir, bu nedenle Turk Shield’in paketlerini inceleyip onlara sorunsuz güvenebilirsiniz, 100’den fazla web sitesine sağlanmış kurulumla şu ana kadar hiçbirinden şikayet almamış bir şekilde işini layığıyla yapmıştır.

Ayrıca, gelen kötü amaçlı trafiği otomatik olarak algılayan ve engelleyen bir DDoS azaltma hizmeti kullanmayı da düşünebilirsiniz. Azaltma hizmeti, zaman kısıtlamaları veya teknik bilgi birikimi nedeniyle kendi çözümünüzü oluşturamıyorsanız özellikle yararlıdır. Ek olarak, birçok azaltma hizmeti, ana sunucu bir saldırı nedeniyle çökse bile bunlara erişebilmeniz için site dışında depolanan yedekler şeklinde ek koruma sunar.


bahsedelim bahsedelim ddos koruma