Asgari ücrete zam geliyor mu İşte tüm gelişmeler…

bahset

Türkiye, son 20 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre yıllık enflasyon %61,14. Öte yandan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yıllık enflasyon oranını %142,6 olarak açıkladı. Hal böyle olunca yılbaşında çalışan ve emeklilere yapılan zamlar da hızla eridi. Yasal olarak asgari ücrete yılda bir kez zam yapılıyor. Ancak enflasyonun çok yüksek olması asgari ücrete “ek zam” tartışmalarını gündeme getirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bazı üyeleri Türkiye’nin normal bir süreçten geçmediğini bu nedenle Temmuz ayında büyük ihtimalle zam yapılacağını belirtiyor. Ancak bir grup da bu zamların enflasyonu daha fazla artıracağın savunuyor. Detaylara birlikte bakalım.

Emekli ve memurların aksine asgari ücretli çalışanların maaşlarına yılda bir kez zam yapılıyor

 

Yılbaşında asgari ücrete %50 zam yapıldıktan kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayındaki enflasyon oranına göre çalışanların durumlarının tekrar değerlendirilebileceğini açıklamıştı. Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Ak Parti Grup Başkanvekilleri Cahit Özkan ve Emin Akbaşoğlu, Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılabileceğini söyledi. Yapılan açıklamalar kamuoyunun beklentisini yükseltirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, olağanüstü koşullar olursa zam yapılabilir ancak şimdilik asgari ücrete ek zammın gündemde olmadığını açıklamıştı.

Ak Parti kulislerinde, asgari ücrete zam konusunda iki farklı görüş ön plana çıkıyor

 

Bazı parti kurmayları sadece Türkiye’nin değil dünyanın da olağanüstü bir süreçten geçtiğini bu nedenle fiyat artışlarının 2 yıl öncesine geri dönmesinin zor olduğunu savunuyor. Bu nedenle bu grup, Temmuz ayında asgari ücrete kaçınılmaz olarak ek zam yapılacağı görüşünde.

İktidar partisi içindeki bir diğer grup ise ek zammın, hayat pahalılığına çözüm olmayacağını aksine enflasyonu daha fazla artıracağı düşünüyor. Bu görüşü savunanlar asgari ücretin 10 bin lira olması durumunda da yaşanacak refahın 1-2 ay süreceğini ve tekrar fiyatların artacağını savunuyor.

Şu an için asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı belli olmasa da kamuoyunun beklentisi oldukça yükselmiş durumda. İktidar partisinde siyasi ve iktisadi açıdan farklı görüşler dile getirilse de asgari ücret tartışmalarına yine son noktayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koyması bekleniyor.

Kaynak: BBC


bahsedelim bahsedelim ddos koruma